Kommenteeri

Aeg päriselt oskab lennata !

Täna on uue aasta, numbriga 2021, esimesed päevad. Meie kodus kulgevad nad pigem ühtlases rütmis, rütmi sätestajaks #gordiboi !

Recap eelmisele postitusele, kus nautisin kuuma ilma, vaba aega.. Gordon otsustas meie sekka tulla 22.novembril 2019. Ja sellest ajast alates ei ole meie elu olnud endine!


Treener minu sees kohanes olukorraga mitmeid kuid! Süsteemsus, kord, kellaajad - baiii!

Lugesin läbi mitmeid raamatuid, kus on see hea loogika, režiimid (mis puudutavad und, oh seda und!) välja toodud - vali üks ja hakka pihta Reaalsuses saad aru, et teooriat praktikasse panna on väga keeruline, ja seda mitte sinu enda peal (nagu näiteks treeningute-toitumisega järjele saada), vaid kellegi teise peal. Teadagi, muutuse sisseviimiseks on vaja tahet. Ja kui laps ei taha miskit, siis on seda kordades raskem saavutada.

Paljude olukordade põhjenduseks-“vabanduseks” sai - ta on ju alles nii pisike!

Aga siis sai Gordi juba ÜHE AASTASEKS!


Kui Sinul (veel) ei ole lapsi, siis nüüd on viimane aeg teha endale heategu ja hakata pöörama suurt tähelepanu eluliselt vajalikele asjadele nagu kvaliteetne uni, enesearendamine, tervisliku toitumise põhitõed (ja praktiline, hea sooritus!) ja igapäevane füüsiline aktiivsus “essential” harjumuseks.

90% päevast olla kodus lapsega, kes veel ei suuda sulle vastata sõnadega, alustada vestlust..see on raske! Minu aktiivne aju läks lihtsustatud režiimile, kus mingi aeg sain aru, et mul on keeruline liitlause kokku panna! Päevast päeva suhtlemine 1-2 sõnaliste “lausetega” annab tunda. Lisaks veel katkendlik-häiritud uni.

Seega kvaliteetne uni - kui sul on unepuudus, sinu aju ei jõua uut infot kõvakettale salvestada, siis tulebki mängu “ühest kõrvast sisse, teisest välja” praktiline esitlus. Minul oli reaalselt raske ennast suuliselt väljendada, selgeks teha.

PS: Ükski lapsevanem ei kirjelda head pikka häirimatut und kui “magas nagu beebi”. Kes see oli, kes selle väljendi üldse massidesse paiskas?! Head und saab iseloomustada “magas nagu väikelapse vanem, kes sai ööloa magada üksinda”.

Tõsi, kui imetasin Gordit täitsa pisina, siis oli ärkamisi palju ja pikalt öist üleval olemist, siis said online poed head kasumit minu emapalgal oleva emme taskust. Pidasin seda ok variandiks, kuna beebsil oli tugevasti silmad kinni ja mul oli vaja kuidagi ärkvel olla. Paraku tihti oli siis raske uuesti uinumisega :D Aga noh, seda und oli niigi vähe, mis seal veel natuke rohkem unetust lisaks ikka halba teeb. Aga teeb! Mida suuremaks Gordi kasvas, seda harvemini ekraani järgi haarasin. Seega, head harjumused varakult sisse - ära passi Netflixi viimse hetkeni ja siis otse magama. Anna enda silmadele-mõtetele tehnikavabad minutit (tund vähemalt) enne kui uinud. Seega, no phones in bed.

Õppimine - kui praegu tundub, et sul ei ole millegi uue õppimiseks aega, vale! Sa leiad selle aja! Sest kui sul on lapsed, siis on seda aega veel raskem leida :D Aga tore on see, et just lastega kodus olles tekib peas tihti palju mõtteid, mida uut hakata tegema, kuidas seda laste kõrvalt teha jne. Sest minul tuli error, et ma olen kodune, otseselt tööd ei tee (kuigi lapsest hea inimese kasvatamine on max oluline töö!), siis ikkagi, tundsin, et ma tahan mingit väljundit, kuidagi ühiskonnale-inimestele kasulik olla.

Kuna Gordon ei käi kuskil hoius ega hoidja ei käi meil, pole päevas sellist aega, kus saaks mõtteid koondada ja miskit ära teha. Õhtuks kui elukaaslane kodus, on ajul toss väljas ja siis midagi produktiivsemat kui Netflixi lappamine ei tule välja. Raamatuid loen ka ikkagi kui tuhin peal. Üks asjalik raamat sai just loetud, hetkel paus.  

Tervislik toitumine - infot on meeletult! Kõik just kui teavad juba, mis on tervislik toit, peab sööma tervislikult, tervist tuleb hoida, tervis-tervis-tervis! Tee enda jaoks selgeks, millest toit koosneb (süsivesikud, rasvad, valgud jm). Hakka lugema toidusedeleid (ei, mitte ainult valgu kogus on oluline; ei, mitte ainult vähem rasva on oluline) - varjatud suhkrud-soolad, millised rasvad…mitte kõik toiduained on mõisltik võtta vähendatud rasva sisaldusega, keha (närvisüsteem eriti) vajab funktsioneerimiseks rasva! Aju vajab süsivesikuid. Lihased vajavad energia tootmiseks süsivesikuid ja enda ülesehitamiseks valku..kõike peab tarbima mõistlikus koguses.

Taldrikureegel (loe ka siit) - see on sinu igapäevane silma järgi mõõdetav mall.  

Kui sul on need põhitõed selgeks tehtud, tunduvad loogilised-arusaadavad, siis on sul ka uues elukorralduses (nt lapse sünd) lihtsam kasutada ja püsida terve, terves vormis. Rääkimata tuleviku väljavaates, millist eeskuju sa lapsele annad, millised toitumisharjumused temal kujunevad…Sellest kirjutan järgmine kord pikemalt!

Sama teema on treeninguga-liikumisega. Kui sa tead, kui hea on see tunne, kui su keha saab liikuda, saab koormust, milleks ta on võimeline, siis ka uue eluviisiga püüad seda jätkata. Füüsiline aktiivsus hoiab iga stressis vanema mõistuse korras. Ela ennast (turvalises kohas nagu jõusaal) välja ja tule koju uue hingamisega. Kui jõusaali ei saa minna, siis jooksma-kõndima. Anything! Isegi mina, kes on kogu aeg väitnud, et mulle EI MEELDI jooksmine, avastasin enda jaoks selle võlu. So, never say never!

Vaimset tervist turgutavad podcastid - aitäh, et te eksisteerite! Klapid kõrva ja infot tuleb! Elu on hetkel sealmaal, et väga aktuaalne on kuulata laste kasvatamise, suhete, vaimselt “OK” püsimise, eneseabi teemadel, inspireerivaid-motiveerivaid vestlusi. Oh, siit mulle idee uueks postituseks - minu lemmikud podcastid..

Nagu näed, läheb tekst veidi lappama, hüppab ühest otsast teise, tere tulemast EMA pähe :D Siin on sama õhkkond, 100 mõtet korraga, süsteemseks need saada, raske.

Aeg lendab, sest täna on juba 2021 märtsikuu, mitte selle aasta esimesed päevad!

Lisa kommentaar

Email again: